İnsanın değişimi acıdan geçiyor. Gerçek şu ki, acısız bir yolu yok dönüşümün ve değişimin. İlle de keder kapısını çalacak insanın. Hüzün illa ki sevinçli yapraklarını sarartacak. Terapi seanslarında dile getirmeyiz bunu. Danışanımız “Oh olsun!” diye anlayacak diye dilimizin arkasında tutarız bu sırrı: “İnsanın değişimi kayıp hissiyle başlar.” Kayıp etmekten korkan, değişmez; dondurur hayatını. Kabuğunu kalınlaştırdıkça dönüşüme kapanır; hiçbir rüzgârın özüne dokunmasına izin vermez. Kayıp yaşayan danışanlar, dönüşümü de başlatır.

İtiraf edeyim ki, kayıp haberini aldığımda, içim sıra sevinirim. “Şimdi duvarda bir taş yerinden kıpırdadı. Artık yolculuk başladı. Denizin içi bulandı. Dalgalar kıyıya vurdu. Şiirin yolu açıldı. Hayatın eşiğine ayak basıldı!” derim.

Acı olduğu kadar güzel de olan, belki de acı olduğu için güzel olan bu gerçeği bize, Yaratıcımız, Bakara Suresi’nin 260. ayetinde, İbrahim’e[as] kaybetmeyi deneyimlemesini tavsiye ederek hatırlatır. İbrahim’e[as] kuşları kendine alıştırmasını ve sonra her birini uzak dağ başlarına terk etmesini söyler. Kuşların sevinçle koşarak kendisine döndüğünü gören İbrahim, kayıp hissini yaşayarak, yeniden bulmanın sevinciyle dirilir. Ölü olan kalbinin dirildiğini gözleriyle görür. İman ettiği dönüşümünü bir de itminan ile yaşar.

@pixabay

Yazıyı Paylaş

Senai Demirci

Samsun’da, 11 Kasım 1963’te doğdu. Uzun bir süre genç olarak yaşadı. Gençliğinin ilk kısmı zor sorulara cevap aramakla geçti. Sonra zor cevapların sorularını sormayı öğrendi. Kolay cevapları sevmedi. Ayakkabıcı çırağı olarak çalıştı. Çokça ayakkabı parlattı. Dağlarda inek çobanlığı yaptı.

2 Yorum

  1. […] İbrahimî bir ibret olarak deneyimlettirir. (Konunun psikolojik eksenine dair kısa notları şuradan […]

  2. Derya Dede 4 Kasım 2021 at 01.33 - Yanıtla

    Bu makale bana Musa as hatirlatti Musa Aleyhisselâmin, yanlışlıkla bir adamı öldürmesi, şehrin ileri gelenlerinin almış olduğu karar gereği öldürüleceğini öğrenmesi ..korkmuş bir şekilde Mısır’ı terk etmek zorunda kalısi, Yollara düşmesi bir kuyu başında Hz. Şuayb’ as.’mın kizlarini görmesi onların hayvanlarıni sulamasina yardım etmesi,..sonra bir gölgeliye çekilmesi, aciz ve çaresiz bir oturuş, ve sihirli sözler hayatımızı yoluna koymanıza yardımcı olucak çikmazdayken, kaybetmisken bize rehber olucak o muhtesem duayi okur:
    .“..Bana indirdiğin her hayra muhtacım, Allahım!”
    Kasas 24 .ayeti
    Ve artık dönüşüm ve yolculuk başlamıştır.

Bir yorum bırak

Mail Listesine Katıl

YENİ BULUŞMALARDAN VE YENİ YAZILARDAN HABERDAR OLUN

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Sizin için seçtiğimiz yazılar