Sebe Melikesi Belkıs, Hazreti Süleyman’dan dokunmadan, koklamadan, yakından bakmadan sahte çiçekler arasından sahici çiçeği ayırt etmesini istedi. Bu Hazreti Süleyman’ın bilgeliğine dair sınamanın son noktasıydı. O sırada Süleyman’ın gözüne bir arı çarptı. Arının konduğu çiçek sahici çiçek olmalıydı. Sahte çiçeklerin poleni olmaz ve arıları çekmez kendine. Poleni olmayan çiçekler de birbiriyle alışveriş halinde olmaz. Olamaz!

Plastik hayat da böyledir. Güzel görünür. Ama sadece görünür. Bir başkasına vereceği bir şeyi yoktur plastik hayatın. Borçlu değildir. Başkasından borç da alamaz; almasını bilmez. Kendi kendine yettiğini sandığı bir rüya içindedir.

Plastik hayat da böyledir. Güzel görünür. Ama sadece görünür. Bir başkasına vereceği bir şeyi yoktur plastik hayatın. Borçlu değildir. Başkasından borç da alamaz; almasını bilmez. Kendi kendine yettiğini sandığı bir rüya içindedir. Etkilenmeye kapalıdır; dokunulmaz. Rüyasına kanmıştır. Kanamaz. Korkusu yoktur; ağlamaz. Şüphe uğramaz kalbine; yanılmaz. Ölümlü değildir; çünkü yaşamaz.

Gerçek hayatın yanılgıları vardır. İncinebilir. Azalır da çoğalır da. Eşini arar, eşinde var olur. Yaslanacak omuz arar. Tereddütleri vardır; rüzgârda salınır. Kökleri vardır; toprağa tutunur. Boynu bükülür; üzülür. Eksikliğini itiraf etmekten utanmaz. amamlanmak ister. Acıkır susar. Ağlar.

Gerçek hayatın yanılgıları vardır. Azalır da çoğalır da. Eşini arar, eşinde var olur. Yaslanacak omuz arar. Tereddütleri vardır; rüzgârda salınır. Kökleri vardır; toprağa tutunur. Boynu bükülür; üzülür. Eksikliğini itiraf etmekten utanmaz. amamlanmak ister. Acıkır susar. Ağlar. İncinir. Başkasının fikrine açıktır; alır ve verir. Öteki renklere katar kendi rengini. Yüksünmez. Alınmaz. Kendine ayrıcalık tanımaz. Tozarır. Kızarır Utanır. Yanılır. Düşer ve kalkar. Solar ve yeşerir.

Ama illa de bir cana can olur. İçinde can taşır. Dışına can taşırır.

Yazıyı Paylaş

Senai Demirci

Samsun’da, 11 Kasım 1963’te doğdu. Uzun bir süre genç olarak yaşadı. Gençliğinin ilk kısmı zor sorulara cevap aramakla geçti. Sonra zor cevapların sorularını sormayı öğrendi. Kolay cevapları sevmedi. Ayakkabıcı çırağı olarak çalıştı. Çokça ayakkabı parlattı. Dağlarda inek çobanlığı yaptı.

2 Yorum

  1. GÜRBÜZ 21 Kasım 2020 at 17.59 - Yanıtla

    Süper

  2. Emine Anık 21 Kasım 2020 at 19.31 - Yanıtla

    Allah razı olsun hocam
    Çok isabetli yorumlar yapıyorsunuz

Bir yorum bırak

Mail Listesine Katıl

YENİ BULUŞMALARDAN VE YENİ YAZILARDAN HABERDAR OLUN

İstenmeyen posta göndermiyoruz!

Sizin için seçtiğimiz yazılar